Cestou z Teplíc do Teplíc bolo mi teplo i zima

Autor: Lenka Bajzíková | 30.4.2011 o 20:53 | (upravené 9.6.2011 o 23:48) Karma článku: 8,57 | Prečítané:  2609x

„Dávam mu ešte rok života. Ak vôbec." Dobre som hol počul, keď to o mne povedal. Nebyť toho, že mi pár hodín predtým vymenil brzdné čeľuste, bol by som mu rozrazil tie jeho. Ja a do šrotu? Pche! Keby ma len videl, ako to aj na staré kolesá dokážem roztočiť,  bárs aj hore kopcom a naložený.

Minulú sobotu ma moja stará naložila do vlaku. Mal som čerstvo po jarnej údržbe a tak som ani veľmi neprotestoval. Nakoniec, nebol to žiaden medzinárodný expres, náročného výletu som sa neobával. V batožinovom vozni sme sa s kamošom viezli v sprievode odpruženej horskej omladiny, ktorá si teraz hovorí mauntín. Plášte mali ako hrochy a odľahčené úplne všetko, pri silnejšom vetre by možno aj vzlietli. Len si lietajte, fagani, veď aj na vás raz príde, pomyslel som si.

Vystúpili sme v Trenčianskej Teplej. Tam to trochu poznám, vedel som, že pôjdeme do Teplíc a zastavíme sa na kávu, možno sa aj ubytujeme. Čakal som krátky pohodový výlet po okolí a potom naspäť domov. Odkiaľ som mal vedieť, že ma bude stará dva dni vláčiť krížom cez celé Strážovské vrchy? Pravdupovediac, mohlo mi to napadnúť podľa spacáka a stanu, čo som viezol.

P4230014.JPG

Počasie našťastie prialo a cez Omšenie a Dolnú Porubu sa išlo príjemne. Nadhodil som starej, že na prvý deň by aj stačilo, a ona na to, že či som sa s koňom zrazil. Nuž, veľa nechýbalo...

IMG00055-20110423-1125.jpg

Za dedinou však cesta končila a k najbližšiemu asfaltu sme sa museli doterigať po strmých lesných zvážniciach. To bola rana pod sedák. Hundral som a škrípal reťazami, na protest som sa dokonca hodil o zem, ale nepomohlo nič.

IMG00058-20110423-1226.jpg

Aspoň že výhľad stál za to.

IMG00063-20110423-1309.jpg

Večer sme sa utáborili na peknej čistine pri potoku. Zem bola rozrytá diviakmi a dostal som na noc strážiť zvyšok slaniny, takže som sa príliš nevyspal. Nadránom sa navyše celkom slušne schladilo, drkotal som sa ako v Prašiciach na hradskej.

Ráno sme vyrazili do Zliechova. Bolo tam rušno. Stretli sme veľa upravených ľudí na ceste do kostola a zopár neupravených na ceste zo sobotňajšej zábavy. Mali tam zastávku s čalúnenými kreslami a za ňou aj toaletu. Také nemajú ani v Topoľčanoch. Bude to asi bohatá dedina.

IMG00071-20110424-0756.jpg

Z diaľky sa mi páčila ešte viac.

IMG00075-20110424-0836.jpg

Do Čičmian viedlo ešte sedem kilometrov zúfalého stúpania. Dorazil som tam s vyplazeným zvončekom. Bola veľkonočná nedeľa a v čičmianskych záhradách rozkvitli kraslice.

IMG00076-20110424-1040.jpg

Musím sa priznať, že myšlienka na ďalšie kilometre do kopca s mojou starou na krku mi už spôsobovala vážne obavy. Aj som pohrozil, že ak to pôjde takto ďalej, skončím s osmičkou alebo nadobro dušu vypustím. Našťastie, nasledujúca cesta Rajeckou dolinou svojím spádom prekonala moje najtajnejšie sny. A keby v Rajeckých Tepliciach stará nešliapla na brzdu, zastavil by som až v Žiline.

08z.jpg

Ambróz


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AstraZeneca rozdelila Slovensko na dve časti

Na západe je o ňu extrémny záujem, na východe minimálny.

Dobré ráno

Dobré ráno: Aký bol náš život s Pentou

Bolo to ťažké, ale je to dobrá správa nielen pre žurnalistiku.

Dobrá práca, svadba a dieťa. Mladí to do tridsiatky nestíhajú, no nepodliehajú panike

Za mladých dospelých dnes možno považovať aj štyridsiatnikov.


Už ste čítali?