Noviny

Autor: Lenka Bajzíková | 27.2.2014 o 7:24 | Karma článku: 7,30 | Prečítané:  1937x

Kto by bol ešte pred pár rokmi povedal, ako fajne sa nám bude žiť bez tri a pol palcovej diskety? Aj CRT televízory sme už pochovali. Chvalabohu. Nové telky sú tenšie, majú lepší obraz a vďaka nim sa mohli konečne začať vyrábať krajšie obývačky, bez ohyzdnej skrinky na televízor. Za klasickými žiarovkami mi o pár rokov bude hádam aj trochu ľúto. A keď bude celý svet na youtube pozorovať, ako sa pretŕha wolfrámový prúžok poslednej existujúcej stovky-žiarovky, možno sa mi aj brada roztrasie. Ale ako bude svet vyzerať bez sivobielych, šuštiacich a voňavých papierových novín, to si naozaj neviem predstaviť.

Niežeby som lipla na listovaní dennej tlače v hojdacom kresle, s okuliarmi na špičke nosa a zapálenou dunhillkou. Pravdupovediac mi čítanie novín trochu lezie na nervy. Pretože sú príliš veľké, zle sa obracajú a farbia prsty načierno. Navyše priam neznášam články rozkúskované od titulky po desiatu stranu. Aj preto som vďačná za čistý a praktický monitor alebo displej. Lenže v každodennom živote sú noviny, či skôr novinový papier, zakorenené až príliš hlboko.

Zďaleka nejde len o to, že novinami sa dobre podkuruje v krbe. Nedokážem si napríklad predstaviť lepšiu podložku na strúhanie zemiakov. Šupky v novinách jednoducho zbalím a hodím do koša. Ako v teleshoppingu. Noviny nie je také ľahké nahradiť. Napríklad kriedový papier časopisov je príliš tvrdý a pri kontakte s vodou zlepkavie. O kancelárskom papieri je škoda sa vyjadrovať. Ale čistenie zeleniny bez novín by sa ešte stále dalo prežiť. Horšie je to s upratovaním.

Ani najpokrokovejšia mikrovláknová antistatická handra na svete nevyleští okná tak dokonale, ako novinový papier. Okrem toho s ním nie sú žiadne starosti. Netreba ho prepierať ani vymýšľať miesto na uskladnenie. Maľovanie stien bez novín sa v budúcnosti tiež stane len neveselou amatérčinou. Podlahy budú celé zafŕkané, lebo ich nebude čím obložiť. Nehovoriac o tom, že si nebude z čoho poskladať maliarsku čapicu. Darmo, noviny sú noviny.

V USA by tlačené noviny mali celkom zaniknúť okolo roku 2043. Povedzme, že u nás sa tak stane o desať rokov neskôr. Keď to príde, ocením, ak ostane v predaji aspoň čistý novinový papier v samostatných baleniach. Sľubujem, že ho budem kupovať. Ak budem ešte vládať svojimi zdeformovanými prstami oškrabať zemiaky.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AstraZeneca rozdelila Slovensko na dve časti

Na západe je o ňu extrémny záujem, na východe minimálny.

Dobré ráno

Dobré ráno: Aký bol náš život s Pentou

Bolo to ťažké, ale je to dobrá správa nielen pre žurnalistiku.

Dobrá práca, svadba a dieťa. Mladí to do tridsiatky nestíhajú, no nepodliehajú panike

Za mladých dospelých dnes možno považovať aj štyridsiatnikov.


Už ste čítali?