Mami, a čo je to, tá zvrchovanosť?

Autor: Lenka Bajzíková | 19.7.2015 o 13:58 | Karma článku: 7,08 | Prečítané:  1919x

Ako by som ti to, synček. Zvrchovanosť sme si deklarovali, keď vznikala naša krajina. Nebolo ju síce až tak treba deklarovať, lebo to isté sme mali pripravené v Ústave.

Ale my sme tak urobili, aby sme si naše vzletné národné idey riadne vtĺkli do hlavy. A najmä preto, aby aj teraz, počas uhorkovej sezóny, bolo čo oslavovať.

Veď len pozri, akú krásnu vatru zvrchovanosti sme si založili. Áno, ja viem, že je tridsať stupňov v tieni. Ale neboj, nič sa nám nestane. Natiahli okolo nej predsa ochrannú pásku. A aj keby nepomohla, hasiči sú istotne v pohotovosti. Všelikoho v našom zvrchovanom štáte v týchto dňoch púšťajú z basy, takže človek nikdy nevie, kedy čo kde vybuchne.

Len škoda, že nám cez tú vatru nemá kto preskakovať. Mládež radšej vrtí hip hop než odzemok, pre vás, deti, je to nebezpečné, a dôchodkyne by si  určite nechceli oškvrčať svoje najlepšie letné blúzne. Keď sa to tak vezme, vatra v skutočnosti nikoho nezaujíma. Pozri, ešte sa ani poriadne nerozhorela a už pri nej nikoho niet. Všetci sa vrátili späť do fronty na pivo a kofolu. To nevadí, že je teplé, keď je zadarmo. To si dobre zapamätaj.

Synček, byť zvrchovaným národom je veľmi výhodné. Lebo potom si môžeš založiť vlastný štát a sám rozhodnúť, akou cestou pôjdeš. Povedzme vstúpiš do EÚ a potom z nej čerpáš peniažky na užitočné veci. Napríklad na tamtú rozhľadňu. Akiste bola veľmi drahá a sami by sme si ju nemohli dovoliť. Nepýtaj sa ma, prečo stojí dole pri rieke. Áno, ja viem, že z jej vrcholu nedovidíme ani na druhý breh, nie to ešte do Solčian. Ale buď vďačný aj za tie košaté stromy, ktoré bránia vo výhľade. Lebo ani tie tu nemuseli byť. Topoľov nám v meste akosi ubúda. Vraj, chúdence, chorľavejú. Ako na povel práve vtedy, keď navôkol bujnie výstavba.

Ono, v skutočnosti o topole nejde. Toto mesto kedysi symbolizoval veľký pivovar, ale aj ten je už fuč. Tak ako veľa ďalších podnikov. Ale neboj sa, ľudia sa majú kde zamestnať. V meste je plno obchodníkov z ázijským tovarom, ktorí potrebujú šikovných predavačov a skladníkov. Plus veľká továreň na káble. Hoci, aj tá už o dva týždne všetkých prepustí a presunie výrobu kamsi do Rumunska. Vidíš, možno preto si sa narodil v Bratislave, a nie tu.

Ale tak je to správne. Lebo aj v samotnej Deklarácii o zvrchovanosti sa píše, že síce budeme ako národ žiť po svojom, ale pozor, s ohľadom na iné národy, národnostné menšiny a etnické skupiny. A že budeme rešpektovať humanistické odkazy Európy a sveta. Nie, tie neonacistické pochody všade naokolo s tým nesúvisia. Žilinským, trnavským a bratislavským Jánošíkom asi vatra zvrchovanosti nič nehovorí. Je to škoda, mali by sa vykašľať na pochody a radšej oslavovať zvrchovanosť spolu s nami.     

Tak už rozumieš, čo je to, tá zvrchovanosť? Nie? Vieš čo, zabudni na to a poď si radšej opiecť špekáčik. Vysvetlím ti to na budúci rok. Možno tomu sama lepšie porozumiem.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AstraZeneca rozdelila Slovensko na dve časti

Na západe je o ňu extrémny záujem, na východe minimálny.

Dobré ráno

Dobré ráno: Aký bol náš život s Pentou

Bolo to ťažké, ale je to dobrá správa nielen pre žurnalistiku.

Dobrá práca, svadba a dieťa. Mladí to do tridsiatky nestíhajú, no nepodliehajú panike

Za mladých dospelých dnes možno považovať aj štyridsiatnikov.


Už ste čítali?