Potešte knižnicu, venujte jej zlatý šperk

Autor: Lenka Bajzíková | 22.11.2015 o 8:37 | (upravené 3.1.2016 o 23:21) Karma článku: 9,10 | Prečítané:  2976x

Občas vedia firmy na webe stvoriť užitočné veci. Vyskúšala som aplikáciu od kníhkupectva. Ponúklo sa, že za mňa tuho porozmýšľa a vyberie darček pre rodinných príslušníkov.

Každému podľa gusta, ktoré by mu vzhľadom na vek a postavenie v rodine malo zodpovedať. Prečo nie. V prvom rade ma však zaujímalo, či sa niekde vo výbere nachádza kniha, ktorú som práve mala rozčítanú a považujem ju za jedno z najpozoruhodnejších diel, aké sa mi v poslednom čase dostali do rúk. Pravda, v poslednom čase sa mi do rúk najčastejšie dostávalo leporelo o Budulínkovi a ešte príhody Zvedavého Počítajka. Napriek tomu bola tam. V tom knižnom výbere. V kategórii Pre babku. 

No, budiž. Nakoniec, nie všetkým babkám musí s protézou odloženou na nočnom stolíku padať hlava do Slepačej polievky pre dušu. Viacerým by knižný šperk v podobe Dámy v zlatom od Anne-Marie O'Connorovej ulahodil. Ale ja by som ju pokojne dala prečítať aj vnukovi. Len tak, preventívne, aby o dva roky nezačal mať príliš veľa plešatých kamarátov so záľubou vo vojenskej obuvi. Je mi jasné, že pre mladého chalana nebude štyristostranový príbeh v perleťovozlatom obale o akomsi rakúskom majstrovskom diele žiadny dar snov. Ale táto kniha zďaleka neprináša len príbeh o obraze. Ak už, tak je to obraz celej jednej epochy, národa a pulzujúceho mesta, v ktorom žila jeho významná časť. Obraz toho, ako sa dá i nedá vyrovnať s minulosťou. A to všetko len toť, za našimi humnami.

Gustav Klimt, umelec a nepolepšiteľný sukničkár, maľoval zmyselný portrét židovskej aristokratky Adele Bloch-Bauerovej v období, keď Viedeň zažívala svoju belle époque. V salónoch aristokrati v biedermeierovských kreslách zanietene diškurovali o socialistickom experimente za klavírnych tónov Straussa a Schuberta, Sigmund Freud s obľubou navštevoval sarkastické prednášky Marka Twaina a najpálčivejším problémom na svete sa zdalo byť to, ako preklenúť rozkol medzi ambíciami moderných umelcov a staromilským vkusom cisára pána. Ako sa ukázalo, prišli vážnejšie starosti. 

Na maliara doľahol životný štýl, modelke ožltli zuby od nikotínu, prehnala sa prvá svetová vojna a cisárstvo v nej položilo život. Dielo však ostalo dielom. Ostalo ním aj potom, ako sa istý neúspešný uchádzač o štúdium na Viedenskej akadémii výtvarného umenia rozhodol, že sám začne diktovať umelecký vkus, aj to, ako má vyzerať správny človek, čo si má myslieť a či má právo žiť. Našťastie, alebo bohužiaľ, obrazy nie sú ľudia. Nacisti síce Klimtom opovrhovali, ale jeho diela vzali na milosť, pretože v nich videli potenciál, ako zbohatnúť. Nič to však nemení na tom, že po vojne už Viedeň, tak ako mnoho iných miest, nikdy nebola ako predtým. Bez ohľadu na to, akú dôkladnú rekonštrukciu podstúpili historické budovy a vily, životopisy a ľudské charaktery.

Ja viem. Ľahko sa nám hovorí o neslobode teraz, keď si naše európske zadky zvykli na teplé demokratické fotelky, z ktorých sa netreba zdvihnúť ani len k voľbám. Ľahko sa znechucuje, karhá, súdi. Ale čo by ste robili vy, pýtajú sa Viedenčania. Ako by ste sa zachovali v prašnej každodennosti, denne masírovaní propagandou, bez nadhľadu, ktorý vie ponúknuť iba budúcnosť, v úprimnej snahe zabezpečiť rodine v lepšom prípade život v dostatku, v horšom aspoň prežitie? Lebo nie každý sa môže a chce len tak zdvihnúť a odísť. No áno, čo by sme robili?

Kniha nastoľuje veľa otázok, ale nevnucuje odpovede. Podnecuje k premýšľaniu. Skutočný príbeh ožíva s dobovými fotografiami a obrazmi. Chcela som ju čítať ešte ďalej, ale bolo tam už len poďakovanie a bibliografia. A ako to vlastne dopadlo s portrétom, to si môže každý zistiť do dvoch sekúnd, ak to preňho nie je známy fakt. Ale radšej nech si to prečíta. Lebo bez príbehu je Dáma v zlatom len ďalším obrazom z galérie, ale príbeh z neho robí dielo, ktoré chcete vidieť za každú cenu.

 

       

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Očkovanie na Slovensku je tak trochu chaos

Prečo sme prestali očkovať Astrou a ako na tom s vakcináciou sme.


Už ste čítali?