Hudobný rohypnol

Autor: Lenka Bajzíková | 13.12.2015 o 1:11 | (upravené 3.1.2016 o 23:20) Karma článku: 8,71 | Prečítané:  2426x

Rodič vo svojom prirodzenom prostredí čelí mnohým nástrahám. Že stúpi na duplovú kocku, alebo horšie, na panáčika, že pôjde do práce v oblinkanej košeli, alebo že mu jedného dňa preskočí z Podhradskej a Čanakyho.

Ale vážne. Detská hudba je fajn vynález. Rodičovi v mnohom pomôže. Zabaví dieťa, naučí, vysvetlí, upokojí. Má však aj svoju odvrátenú stránku. Veru, aj ten najzarytejší fanúšik gangsta rapu sa v úlohe otca občas pristihne, ako si v pondelok ráno po výživnom rodinnom víkende v aute namiesto kývania hlavy v rytme M.O.P. pospevuje haťa-paťa bum-bác. A mama - to je úplne stratený prípad. Už týždeň nečítala noviny (ani na webe), ale zato vie aj o polnoci odrecitovať príhody Zajka-cestovateľa.

Bez ohľadu na rodiča a jeho duševné rozpoloženie, deti majú svoje hopsasavé tralalačky rady a je to tak snáď správne. Uvedomelý rodič si však vždy nájde spôsob, ako potomstvu predstaviť aj inú muziku (detskú, podotýkam), ktorá ponúka viac ako len chytľavú melódiu a simplicitný popevok. Tento neveľký priestor poskytuje hudba na dobrú noc - uspávanky.

Na slovenskom trhu existuje minimálne jeden pekný uspávankový album, urobený s vkusom a nefalšovanou materinskou a otcovskou láskou, ktorý ulahodí aj otrávenému uchu rodiča - uspávača. Na všeobecné rodinné potešenie pribudol nedávno ďalší, nebojím sa povedať, že skvost: Uspávanky. Ide o  dielo piatich muzikantov a skúsených uspávačov v jednom. Obsahuje čarovnú zbierku slovenských, rusínskych a moldavských uspávaniek (a jednej chorvátskej), podaných s takým citom a hudobným majstrovstvom, že pri nich človek zároveň veľmi chce aj vôbec nechce zaspať.

Uspávanky majú okrem účelu, na ktorý sú primárne určené, niekoľko ďalších výhod. Sú výhradne inštrumentálne, takže ich môžete deťom pri počúvaní spievať. Ale nemusíte. Deti vám isto odpustia vašu kostrbatejšiu Moldavčinu. Texty sú k dispozícii v obale, ktorý je sám o sebe pozoruhodnou výtvarnou prácou. No a pri počúvaní môžete potomstvo zoznámiť aj s menej známymi hudobnými nástrojmi ako vibrafón alebo bandoneón.  

Keď som Uspávanky počúvala prvýkrát, spočívala som v polosede na pohodlnom vankúši a práve som sa prepínala na režim matky - automatky. Zrazu som začula detský plač a režim mi už už išiel vyhŕňať vrchný diel pyžama. Zistila som však, že namiesto pyžama mám oblečené tričko, okolo mňa je plno ľudí a nachádzam sa na kultúrnom podujatí - krste albumu. A môj syn sa práve chystá pomôcť Štefanovi Bugalovi s hrou na vibrafón.

Niekedy mám pocit, že sa títo piati hudobníci vedome dopustili drobného huncútstva: Vytvorili uspávanky, ktoré na rodičov fungujú ešte lepšie ako na deti. Ale nakoniec, prečo nie? Aj dospelý si občas potrebuje počičíkať zvukovody a tichúčko si poľuľať, ako malé bábo. Aj ten, ktorý vôbec nemá deti. Skvelá správa je, že patent už existuje. Stačí zapnúť Play.

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AstraZeneca rozdelila Slovensko na dve časti

Na západe je o ňu extrémny záujem, na východe minimálny.

Dobré ráno

Dobré ráno: Aký bol náš život s Pentou

Bolo to ťažké, ale je to dobrá správa nielen pre žurnalistiku.

Dobrá práca, svadba a dieťa. Mladí to do tridsiatky nestíhajú, no nepodliehajú panike

Za mladých dospelých dnes možno považovať aj štyridsiatnikov.


Už ste čítali?