Rozprávku na dobrú noc? Čo takto hororček?

Autor: Lenka Bajzíková | 5.1.2016 o 18:22 | (upravené 5.1.2016 o 22:29) Karma článku: 12,52 | Prečítané:  4587x

Vianoce s deťmi majú minimálne jednu nespornú výhodu. Konečne sú pod stromčekom poriadne darčeky - hračky!

Ja som napríklad celé sviatky vyhrávala na hračkárskom elektrickom klavíri. Sem tam okolo mňa presvišťalo autíčko na diaľkové ovládanie. Také rozžiarené oči nemal manžel ani vtedy, keď sa dozvedel, že bude mať troch synov. A tých balíčkov! Radosť rozbaľovať.

Nevýhoda je, že decká vám tie hračky v jednom kuse berú. A úplne najhoršie je, že môžu. Lebo sú, no, tak trochu ich.

Našťastie, pod stromčekom sa vždy nájdu aj darčeky, o ktoré sa vždy dá podeliť: knižky. Ježiško dobre vie, ako sa už vyše pol roka neúspešne pokúšame uspávať dvojičky, a preto od istého času prevládajú knihy na dobrú noc. Originálne a pekné dielko Jak zvířata spí naposledy síce potešilo oko i dušu, ale minulo sa účinku. A tak tento rok Ježiško pritvrdil: Poslal sadu dvanástich hororov.   

Ja som horory nikdy nemala rada. Od začiatku do konca som videla len Kruh, a odvtedy vždy znervózniem, keď začne zrniť televízor. Malé horory z vydavateľstva Baobab však nie sú ako Kruh. V skutočnosti sa niektoré z nich pokojne dajú porovnať s rozprávkami bratov Grimmovcov. Ibaže cestou cez tmavý les si pomyselná Karkulka nepospevuje, lebo sa na ňu škľabia hrozitánske kmene stromov. Perníková chalúpka je postavená z ľudských lebiek a kostí. Kozliatka vo vlkovom bruchu nečakajú tichučko na spásu, ale rozhnevane mečia a spôsobujú úbožiakovi mizerére. A páranie brucha nie je žiadna čistá chirurgická prácička, ktorú zvládne ujo horár s úsmevom na tvári bez mihnutia oka. Keď sa reže, holt, tečie krv.

V hlíně mezi ananasy / prostřely se černé vlasy. / Kde byl záhon pro brukev / rozkvétá teď rudá krev.

Hrozivá krabička s dvanástimi zošitkami však ponúka viac než len originálne hororové rozprávky s nevšednými ilustráciami. Na svoje si prídu aj deti, ktoré namiesto pá-pá zdravia štýlom "live long and prosper", aj tie, ktorým vianočné darčeky nosí Darth Vader, a dokonca aj také, ktoré si každé ráno kontrolujú krk, či nenesú stopu upíra.

Jedno pěkňoučké děvče posedlé kostmi a hroby (studentka archeologie) / Nalezlo v hrobě příšerného upíra... Dívenka poučená Drákulou (Twilight neviděla) / jala se česnek zasadit, neb praví se, že česnek jediný / ji před upíry může zachránit...

Starostlivý rodič si právom kladie otázku, či je horor skutočne žáner vhodný pre malé deti. Žiaden strach, otestovala som. Zodpovedne prehlasujem, že mojim deťom sa páčia. Najmä tí dvaja menší ich doslova hlcú. Keby som počas čítania Krvavej planéty nezdvihla zrak a včas nezasiahla, boli by zhltli polovicu zošitov aj so škatuľou.Ten starší má najradšej Babu Jagu. Asi mu niekoho pripomína...

Aby bolo jasné: 12 malých hororů nie je žiadna knižná novinka. Na trhu už sú nejaký ten piatok. Ale nedá mi neponúknuť aj dnes rodičom inšpiráciu, ako sa deťom veľmi prefíkane pomstiť za všetky tie bezsenné noci. Keď budú mať tak 4 - 5 rokov a príbehy si budú vedieť náležite vychutnať.

Tak čo, detičky, chcete počuť rozprávočku? Veeeď počkajte :)

 

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Očkovanie na Slovensku je tak trochu chaos

Prečo sme prestali očkovať Astrou a ako na tom s vakcináciou sme.


Už ste čítali?