Slovo o pánskom prebaľovaní

Autor: Lenka Bajzíková | 13.1.2017 o 14:02 | (upravené 13.1.2017 o 17:21) Karma článku: 11,37 | Prečítané:  9200x

Chuck Norris sa prebaľoval sám už ako týždňový novorodenec. Hneď po tom, ako mu dali pozrieť inštruktážne video. Bohužiaľ, Chuck je na svete len jeden. Aj to v USA.

Keď sme už zabrúsili do zámoria, svet sa tento týždeň rozlúčil s Barackom Obamom. S prezidentom, ktorý sa často a rád nechával zvečniť s deťmi. Preukázal dokonca istú zručnosť aj pri manipulácii s dvojičkami.

V októbri minulého roka sa dal vyfotografovať s novorodencom pri príležitosti podpisu takzvaného Babies Act, podľa ktorého musia byť zavedené prebaľovacie kútiky aj na pánskych WC vo všetkých verejných budovách v USA. Lebo Ashton Kutcher sa vraj sťažoval. Bolo mu nepríjemné prebaľovať svojho synčeka na dámach, a tak napísal do Bieleho domu. Pochopiteľne, Američanky taktiež isto vreli rozhorčením, keď boli pri umývaní rúk a naprávaní umelých mihalníc nútené trpieť Ashtonovu prítomnosť a vrážať doňho bokmi pri vychádzaní z úzkej chodby toaliet. Brrr.

Vráťme sa však z USA do našej zeme zasľúbenej a predstavme si, ako by to vyzeralo na Slovensku po schválení a podpísaní podobného Aktu pomsty. Modelová situácia: Trojčlenná rodina s batoľaťom sa vybrala k policajtom vybaviť nové občianske preukazy. Dieťa so sebou vzali náročky. To aby si mohli v mašinke naťukať prednostné lístky v elektronickom poradovníku a nemuseli vyčkávať. Ukázalo sa však, že dômyselný plán stroskotal. Pred polhodinou totiž padol systém (nezabúdajme, že sme na Slovensku, i keď ide o fikciu), a tak svorne spolu s ostatnými čakajúcimi hypnotizujú striedavo dvere kancelárie a rovnako nehybný displej s poradovými číslami.

Dieťa už dojedlo všetky (3) polorozpadnuté piškóty, ktoré jeho mama vylovila z kabelky, prebehlo sa chodbou, trikrát sa vypýtalo na ruky a vzápätí dolu, keď tu zrazu ustrnulo, vypliešťajúc oči na nástenku s oznamami. Do tváre sa mu hrnie červeň. Rodičia už vedia, čo je vo veci. Nie, ich syna nešokovala výška správneho poplatku na vybavenie cestovného pasu pre dieťa do dvoch rokov, ani nememoruje Šaňov PIN. Vo veci je niečo celkom iné. O chvíľu už ono niečo visí vo vzduchu spolu s nevyslovenou otázkou medzi matkou a otcom: Kto z nás dvoch?

Z kabelky mama vyťahuje plienku a vlhčené utierky, ktoré prezieravo zbalila so sebou. "Je to na tebe, miláčik," podáva veci manželovi a on nechápe. Vzápätí si však spomenie na fotografiu predsedu vlády s batoľaťom v náručí pred pánskymi toaletami Úradu vlády, uverejnenú pri príležitosti prijatia takzvaného pultíkového zákona, schváleného v súlade s novou koncepciou nazvanou Socializmus s ľudskou tvárou, predstavenou na poslednom sneme vládnej strany. Alebo tak nejako sa tá koncepcia volala. Muž pochopil. Vystrúhal pohľad, v ktorom sa zračilo zdesenie, žiaľ a sklamanie zároveň:

Je to však statočný človek, a preto s hlasným povzdychom zakáša plienku za opasok, berie syna do rúk a s ukážkovým predpažením hodným stredoškolského telocvikára odchádza s dieťaťom smerom k pánskym toaletám, sprevádzaný účastnými pohľadmi okolosediacich. O chvíľu obaja miznú za dverami WC, čistučkého a voňavého, s nedávno privezeným novým prebaľovacím pultom. Ticho, veď vravím, že fikcia.

Manželka spolu s ostatnými čakajúcimi, ktorí uvítali toto spestrenie inak nudného čakania na občiansky s nevšedným záujmom, sedia a s napätím čakajú, čo sa bude diať. O chvíľu sa spoza dverí začnú ozývať nepríjemné stony. Ako keď rozbijete pokazené vajce. Nie,to je málo. Skôr ako keď omylom zjete pokazené vajce. Horšie. Ako keď omylom zjete pokazené vajce a zároveň na jedno zhnité stúpite, a pozeráte pritom v telke Beara Gryllsa, ako konzumuje omeletu z vajec, ktoré tiež nevyzerajú najčerstvejšie. Ak to vôbec sú vajcia. Žena na sebe cíti spýtavé pohľady. Pomrví sa na stoličke, ale ostáva sedieť.

 Vzdychy a pazvuky z toalety sú čoraz nástojčivejšie. O niekoľko minút pozvoľna prechádzajú do dusivého kašľa, no matka stále zanovito sedí na zadku. Potom počuje, ako manžel v poryvoch kašľa s námahou slabikuje jej meno. Volá ju. Ľudia striedavo hľadia na ňu a na dvere toaliet. Podaktorí si začali mimovoľne obhrýzať nechty. Žena sa opäť nervózne pohniezdi. Vie, že ide do tuhého. Otcovské povinnosti sú jedna vec, premýšľa, ale ovdovieť v takom mladom veku, a ešte si aj celý život klásť za vinu manželovu zbytočnú smrť udusením...

Vo chvíli, keď sa už-už chystá vyraziť k toaletám, jej v kabelke zavrčí telefón. Volá manžel. Potrebujem pomoc. Je to strašné, prosím, musíš sem prísť! hlesne do telefónu chrapľavým hlasom. Za dverami WC sa ozve hlasné cinknutie, ako keď spadne na dlážku mobilný telefón. Matka už na nič nečaká a razí si cestu k dverám. Bežte! volá na ňu jeden z čakajúcich, ktorého strhujúca plienková dráma úplne pohltila. Zachráňte ho!

Žena pribehne ku dverám a vykopne ich opätkom, tušiac za nimi omdletého manžela a dieťa ležiace na pulte bez dozoru. Vrúti sa dnu. Syn leží pokojne na prebaľovacom pulte takmer oblečený, iba nohavice má stiahnuté po kolená. Manžel sa jednou rukou opiera o pult a druhou si vehementne ovieva tvár. Ty si ho už prebalil? pýta sa prekvapene. Nie, ale vyhrnul som okraj plienky, odpovedá muž s vážnou tvárou. Takýto pokakaný ešte v živote nebol, pozri sa a odpadneš, starostlivo vystríha svoju drahú ženu.

Mama vyzlečie synovi nohavice a rozbalí plienku. Otec sa medzitým vzdiali do zadného kúta miestnosti, kde si rukou skrýva tvár a podchvíľou cez prsty opatrne nazrie na prebaľovací proces. Žena konštatuje, že dieťa vykonalo štandardnú výkladku. Včera malo na večeru šošovicovú polievku a potom si dalo ešte kúsok čučoriedkového koláča. Kým synovi umýva zadok, muž obetavo zbalí plienku do guľôčky, použijúc pri tom len necht palca a ukazováka ľavej ruky. Manželka uznanlivo pokýva hlavou.

Z pánskej toalety vychádzajú všetci traja vedno s triumfálnym úsmevom na perách. Divákom sa viditeľne uľavilo a nešetrili potleskom. Niektorí prišli statočnému oteckovi potriasť pravicou, padli slová ako survivor a bravo. Dokonca aj systém poradových čísel sa medzitým spamätal a nabehol. Nanešťastie, čísla dvojice manželov vyvolali v momente, keď ešte boli na toalete. Musia teda opäť k mašinke, zopakovať procedúcu od začiatku. Svorne dúfajú, že syn má už na dnes padla.

***

Milí páni, ak by sa niektorí z vás cítili týmto príbehom dotknutí, prezradím aj pokračovanie: Cestou domov šoférovala manželka. Na parkovisku zaparkovala cez deliaciu čiaru, ba čo viac, pri cúvaní ťukla do iného auta. Poistné plnenie za ňu vybavil manžel, ktorý sa medzitým úplne spamätal z nepríjemného zážitku.

P.S.: So záujmom budem sledovať, aký dopad bude mať Babies Act na bežný život Američanov.Či sa zvýši počet prebaľujúcich oteckov, alebo naopak, budú pánske toalety voľne prístupné dámam, asistujúcim pri tejto náročnej, život a zdravie ohrozujúcej činnosti.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AstraZeneca rozdelila Slovensko na dve časti

Na západe je o ňu extrémny záujem, na východe minimálny.

Dobré ráno

Dobré ráno: Aký bol náš život s Pentou

Bolo to ťažké, ale je to dobrá správa nielen pre žurnalistiku.

Dobrá práca, svadba a dieťa. Mladí to do tridsiatky nestíhajú, no nepodliehajú panike

Za mladých dospelých dnes možno považovať aj štyridsiatnikov.


Už ste čítali?